Amerika Haus Berlin

„German-Turkish Week 2009“ Amerika Haus´da gerçekleşecektir.

Amerika Haus kapılarını tekrar açıyor
Amerika Haus Berlin, Alman halkına uzanmak ve transatlantik anlayışını geliştirmek amaçlı bir ABD hükümeti girişimidir. Altmış yıldan beri kurum, öğrenci ve akademisyenlere kaynak sağlamış ve aynı zamanda Alman ve Amerikan vatandaşları arasındaki her düzeydeki kültürel alışveriş, tartışmalar ve açık oturumlar için bir mekân olmuştur.

Kurumun 2006 yılında kapanışından sonra Kültürel Diplomasi Enstitüsü, bazı kuruluşlar ve Berlin sivil toplum örgütleri katılımcıları, Amerika Haus´un yeniden açılması ve canlandırılması için çaba göstermişlerdir. Amerika Haus’un Berlin’deki kültürel alışverişi tekrar kolaylaştıracak olacağını sizlere duyurmaktan gurur duyuyoruz.

2006 yılından beri Kültürel Diplomasi Enstitüsü ve Amerika Haus

2006 Eylül ayında, binanın kapanışı sonrasında Kültürel Diplomasi Enstitüsü Berlin sivil toplum temsilcileriyle bir araya geldi. Amaç, Amerika Haus´u Berlin’de yeniden faaliyete geçirmek için bir ivme yaratmaktı. Son iki yıl içerisinde, eskiden Komite Amerika Haus Berlin olarak anılan, “Initiative Amerika Haus Berlin”  kurumun yeniden açılması ve canlandırılması için çalıştı.

2008 Eylül ayında Kültürel Diplomasi Enstitüsü, o zaman yasal olarak Kültürel Diplomasi Enstitüsü tarafından temsil edilmiş olan „Initiative Amerika Haus“ ve Almanya Federal Toplumsal Eğitim Ajansı, Alman toplumuna Amerikan seçimlerinin perde arkasında yaşananları görme fırsatını vermek amacıyla düzenlenen etkinlik dizileri kapsamında Amerika Haus´un kapılarını açtı.

Eylül, Ekim ve Kasım aylarında düzenlenmiş olan "Amerika nasıl oy verecek?" adındaki yedi dizi etkinlik, tarihi binaya renk kattı.

2009 Ocak ve Şubat ayları boyunca Kültürel Diplomasi Enstitüsü ve Almanya Federal Toplumsal Eğitim Ajansı Berlin halkına “Black History” ayını kutlama fırsatını sundu.
15 farklı etkinlikten oluşan program, katılımcıları Almanya’daki Afrika diasporasının etkisi ve aynı zamanda varılan hedefler hakkında bilgilendirmiştir. Amerika Haus Berlin ve kurumun yeniden faaliyete girişimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitesini ziyaret edebilirsiniz

www.amerika-haus-berlin.org